ZPY6V2-TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.3W DO41
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
ZPY6V2-TR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):1 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:175°C