BZT52C24LP-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 24V 250MW SOD882
DataSheet
BZT52C24LP-TP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):24 V
Tolerance:±6%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C