BZT52B8V2-G3-18
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 8.2V 410MW SOD123
DataSheet
BZT52B8V2-G3-18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2 V
Tolerance:±2%
Power - Max:410 mW
Impedance (Max) (Zzt):4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C