PDZ27BGWJ
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 27V 365MW SOD123
DataSheet
PDZ27BGWJ PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PDZ-GW
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):27 V
Tolerance:±2.48%
Power - Max:365 mW
Impedance (Max) (Zzt):40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 21 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SOD-123
Supplier Device Package:SOD-123
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MM3Z2V7ST1
MM3Z2V7ST1
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323
ZMM15B
ZMM15B
DIODE ZENER 15V 500MW SOD80C
1PMT4134CE3/TR13
1PMT4134CE3/TR13
DIODE ZENER 91V 1W DO216
PDZ27BGWJ
PDZ27BGWJ
DIODE ZENER 27V 365MW SOD123