1N5934BRNG
Description
DIODE ZENER 24V 3W DO41
DataSheet
1N5934BRNG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):24 V
Tolerance:±5%
Power - Max:3 W
Impedance (Max) (Zzt):19 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 18.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C