BZG03C12-M3-08
Description
DIODE ZENER 12V 1.25W DO214AC
DataSheet
BZG03C12-M3-08 PDF
Type Description
Series:BZG03C-M
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):12 V
Tolerance:±5.42%
Power - Max:1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)