SFC5V650
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW 2WLCSP
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SFC5V650 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.6 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):11 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)