CZRT55C4V7-G
Description
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23-3
DataSheet
CZRT55C4V7-G PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.7 V
Tolerance:±6%
Power - Max:350 mW
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C