BZX84W-B2V7X
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 2.7V 275MW SOT323
DataSheet
BZX84W-B2V7X PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):2.7 V
Tolerance:±2%
Power - Max:275 mW
Impedance (Max) (Zzt):100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)