GDZ16B-G3-18
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
DataSheet
GDZ16B-G3-18 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
Tolerance:±4%
Power - Max:200 mW
Impedance (Max) (Zzt):50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C