1N5925APE3/TR12
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
DataSheet
1N5925APE3/TR12 PDF
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10 V
Tolerance:±10%
Power - Max:1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C