DZ2S13000L
Description
DIODE ZENER 13V 150MW SSMINI2
DataSheet
DZ2S13000L PDF
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):13 V
Tolerance:±5%
Power - Max:150 mW
Impedance (Max) (Zzt):35 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 10 mA