DDZ7V5BQ-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 7.5V 310MW SOD123
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
DDZ7V5BQ-7 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):7.5 V
Tolerance:±3%
Power - Max:310 mW
Impedance (Max) (Zzt):6 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C