BZW03C100-TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 100V 1.85W SOD64
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZW03C100-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):100 V
Tolerance:±5%
Power - Max:1.85 W
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 75 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 1 A
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C