3EZ16D5E3/TR12
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
3EZ16D5E3/TR12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):16 V
Tolerance:±5%
Power - Max:3 W
Impedance (Max) (Zzt):5.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 12.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C