MTZJT-726.8C
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW MSD
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
MTZJT-726.8C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8 V
Tolerance:±3%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:2 µA @ 3.5 V