2EZ20D5E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 20V 2W DO204AL
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
2EZ20D5E3/TR8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):20 V
Tolerance:±5%
Power - Max:2 W
Impedance (Max) (Zzt):11 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 15.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C