2EZ39D2E3/TR8
Description
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL
DataSheet
2EZ39D2E3/TR8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):39 V
Tolerance:±2%
Power - Max:2 W
Impedance (Max) (Zzt):30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 29.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C