BZG05C47TR
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 47V 1.25W DO214AC
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZG05C47TR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):47 V
Tolerance:-
Power - Max:1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):1.5 kOhms
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 36 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C