BZX84-B10/LF1R
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 10V 250MW TO236AB
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZX84-B10/LF1R PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10 V
Tolerance:±2%
Power - Max:250 mW
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C