PDZ15B/ZLX
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 14.66V 400MW SOD323
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
PDZ15B/ZLX PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):14.66 V
Tolerance:±2%
Power - Max:400 mW
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:150°C (TJ)