MCO150-16IO1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOD THYRISTOR SGL 1600V SOT-227B
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCO150-16IO1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Structure:Single
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Voltage - Off State:1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):149 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):234 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2000A, 2150A
Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)