T740N22TOFXPSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
SCR MODULE 2600V 1500A DO200AB
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
T740N22TOFXPSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Structure:Single
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Voltage - Off State:2.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):745 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):1500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):13000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C