MCMA25PD1600TB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
MOD THYRISTOR DUAL 16KV TO-240
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCMA25PD1600TB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Structure:Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):55 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):400A, 430A
Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)