GA080TH65
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
MOD THYRSTR SIC SGL 6500V SOT227
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
GA080TH65 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Structure:Single
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Voltage - Off State:6.5 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):80 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):139 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):-
Current - Hold (Ih) (Max):-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)