F1842DH1600
Description
MODULE SCR/DIODE 40A 600VAC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
F1842DH1600 PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Structure:Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):-
Current - On State (It (RMS)) (Max):-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1000A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)