F1842CAH400
Description
MODULE SCR/DIODE 40A 120VAC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
F1842CAH400 PDF
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Structure:Common Anode - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:400 V
Current - On State (It (AV)) (Max):-
Current - On State (It (RMS)) (Max):-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1000A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C781PN
C781PN
THYRISTOR DISC 1800V 2500A TBK