MCNA40P2200TA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR TO-2
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCNA40P2200TA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Structure:Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
Voltage - Off State:2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):40 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):63 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):70 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):500A, 540A
Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)