
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Structure: | Single |
| Number of SCRs, Diodes: | 1 SCR |
| Voltage - Off State: | 2.8 kV |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 2400 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 4600 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 3 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 300 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 44000A @ 50Hz |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 300 mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | DO-200AE |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of T2160N20TOFVTXPSA1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
MOD DIODE SCR 25A 280VAC ISO QC
SCR MODULE SINGLE
SCR MODULE 3600V 29900A DO200AE
CAP CER 3900PF 10V C0G/NP0 1812
CONN SPRING PISTON 3POS R/A PCB
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 24SOIC
SCR MODULE 2800V 4600A DO200AE