SK010LTP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 1KV 10A ITO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
SK010LTP PDF
Type Description
Series:Teccor®
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:1 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):6.4 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):10 A
Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
Current - Off State (Max):20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)