VS-ST730C18L1L
Description
SCR 1.8KV 2000A B-PUK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-ST730C18L1L PDF
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.62 V
Current - On State (It (AV)) (Max):990 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):2000 A
Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
Current - Off State (Max):80 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):15000A, 15700A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C