TS820-600B
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
SCR 600V 8A DPAK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
TS820-600B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Current - Hold (Ih) (Max):5 mA
Current - Off State (Max):5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):70A, 73A
SCR Type:Sensitive Gate
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C