CS60-14IO1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 1.4KV 75A PLUS247-3
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CS60-14IO1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.4 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max):48 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):75 A
Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
Current - Off State (Max):10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1500A, 1600A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 140°C