S4008VTP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SCR 400V 8A TO251
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
S4008VTP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Voltage - Off State:400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
Current - Off State (Max):5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C