VS-ST180S16P0PBF
Description
SCR 1.6KV 314A TO209AB
DataSheet
VS-ST180S16P0PBF PDF
Part Status:Active
Voltage - Off State:1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.75 V
Current - On State (It (AV)) (Max):200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):314 A
Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
Current - Off State (Max):30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):5000A, 5230A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C