SK012NRP
Description
SCR 1KV 12A TO263
DataSheet
SK012NRP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Off State:1 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
Current - Off State (Max):20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):120A, 130A
SCR Type:Standard Recovery
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)