JANTX2N2325AS
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
SCR 150V TO5
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
JANTX2N2325AS PDF
Type Description
Series:Military, MIL-STD-701
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Off State:150 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):600 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):2.2 V
Current - On State (It (AV)) (Max):1.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):-
Current - Hold (Ih) (Max):2 mA
Current - Off State (Max):10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):15A @ 60Hz
SCR Type:Sensitive Gate
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C