BTA45-800BQ
Description
BTA45-800BQ/II TO3P/STANDARD MAR
DataSheet
BTA45-800BQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):45 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):450A, 495A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):70 mA
Current - Hold (Ih) (Max):80 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:150°C (TJ)