Q6006LTTP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
QDRC 600V 6A 33/43V TO220 ISO
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
Q6006LTTP PDF
Type Description
Series:QxxxxLTx
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Internally Triggered, Standard
Voltage - Off State:600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)