Q4012LH2TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
ALTNSTR 400V 12A 10-10-10 MA TO2
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
Q4012LH2TP PDF
Type Description
Series:Qxx12xHx
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):15 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)