BTA208X-800F/L03Q
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
BTA208X-800F/L03/TO-220F/STAND
DataSheet
BTA208X-800F/L03Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):65A, 71A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):25 mA
Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:125°C (TJ)