QK010L5TP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TRIAC 1000V 10A 50-50-50 MA TO22
Catalog
Thyristors - TRIACs
DataSheet
QK010L5TP PDF
Type Description
Series:Qxx10xx
Package:Tube
Part Status:Active
Triac Type:Standard
Voltage - Off State:1 kV
Current - On State (It (RMS)) (Max):10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
Configuration:Single
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)