MRF10120
Manufacturer
Metelics (MACOM Technology Solutions)
VIGOR # :
Description
RF TRANS NPN 55V 355C-02
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - RF
DataSheet
MRF10120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Transistor Type:NPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):55V
Frequency - Transition:-
Noise Figure (dB Typ @ f):-
Gain:8.5dB
Power - Max:120W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:20 @ 5A, 5V
Current - Collector (Ic) (Max):15A
Operating Temperature:200°C (TJ)