2SD14500RA
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
TRANS NPN 20V 0.5A NS-B1
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
2SD14500RA PDF
Type Description
Series:-
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):500 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):20 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:400mV @ 20mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:200 @ 500mA, 2V
Power - Max:300 mW
Frequency - Transition:200MHz
Operating Temperature:150°C (TJ)