
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 1 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 60 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 500mV @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 63 @ 150mA, 2V |
| Power - Max: | 500 mW |
| Frequency - Transition: | - |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-243AA |
| Supplier Device Package: | SOT-89 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of BCX55-10TF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR
BIP T0220 NPN SPECIAL
POWER LDMOS TRANSISTOR
MEMS OSC XO 75.0000MHZ LVCMOS LV
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412
TRANS NPN 60V 1A SOT89
CONN RCPT MALE 56POS GOLD CRIMP