BUK7K35-60EX
Description
MOSFET 2N-CH 60V 20.7A LFPAK56D
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
BUK7K35-60EX PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:20.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:30mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:12.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:794pF @ 25V
Power - Max:38W
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)