UT6K30TCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
UT6K30 IS LOW ON - RESISTANCE AN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
UT6K30TCR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:153mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.7V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:2.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:110pF @ 30V
Power - Max:2W (Ta)
Operating Temperature:150°C (TJ)