APTMC120HM17CT3AG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
POWER MODULE - SIC MOSFET
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
APTMC120HM17CT3AG PDF
Type Description
Series:*
Package:Bulk
Part Status:Active
FET Type:4 N-Channel
FET Feature:Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:147A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:17mOhm @ 100A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 30mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:332nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:5576pF @ 1000V
Power - Max:750W
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)