APTM50AM70FT1G
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
MOSFET 2N-CH 500V 50A SP1
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
APTM50AM70FT1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
FET Type:2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:Standard
Drain to Source Voltage (Vdss):500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:84mOhm @ 42A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:340nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:10800pF @ 25V
Power - Max:390W
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)