APTC60DSKM45CT1G
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
MOSFET 2N-CH 600V 49A SP1
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
DataSheet
APTC60DSKM45CT1G PDF
Type Description
Series:CoolMOS™
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
FET Type:2 N-Channel (Dual)
FET Feature:Super Junction
Drain to Source Voltage (Vdss):600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:49A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:45mOhm @ 24.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.9V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7200pF @ 25V
Power - Max:250W
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)